Február 18-án landolt a Marson a NASA új marsjárója, a Perseverance. Az eszköz a Jezero-kráter közelébe érkezett, arra a területre, ahol a tudósok szerint egykor rengeteg víz lehetett, ami a mikrobiális élet legfontosabb feltétele. A NASA Mars Rover expedíciója kapcsán beszélgettünk az űrkutatás és az űrutazás jelenlegi kihívásairól három kutatóval. A Wigner Fizikai Kutatóközpont két munkatársa, Nagy János Zoltán és Vizi Pál, valamint az Aquanauta projekt (www.aquanauta.space) vezetője és tulajdonosa, Schlosser Károly Kornél volt a vendégünk.
A kutatóközpont az Európai Űrügynökséggel számos közös vizsgálatban vett részt, míg az Aquanauta projekt az űrtevékenységek fejlesztését szolgálja és az asztronauta képzés területére fejlesztett olyan megoldásokat, amik az űrhajósok veszélyhelyzetben való fizikális- és pszichológiai reakciónak vizsgálatára képes. Ennek kapcsán beszélünk arról, hogyan lehetséges a Földön olyan közeget és helyzetet előállítani, ami az űrutazás során felmerülő lehetséges problémákat valósághűen szimulálja. Megválaszoljuk, milyen fizikai és szellemi nehézségekkel kell szembenézniük az űrutazóknak, hogyan küszöbölhetőek ki a radioaktivitás káros hatásai egy hosszabb utazás során?
Megtudhatjuk miért fontos új bolygókat megismernünk, milyen új technológiák jelentek meg az űrkutatásban és azt is, hogy hogyan lehetne az okostelefonok hálózatának mintájára felépíteni a csillagközi űrutazást.